Stan wyjątkowy blisko granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy blisko granicy z Białorusią

Od kilku dni w pasie tuż przy granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym objęto aż sto osiemdziesiąt trzy lokalizacji, więc pewien fragment rejonów województw lubelskiego i podlaskiego. Został wprowadzony na trzydzieści dni na mocy nakazu prezydenta wydanego na stanowisko rządu. Gabinet Mateusza Morawieckiego omówił nałożenie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią a także działaniami dyktaturami Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której przesiedleńcy są wykorzystywani. W oparciu o opinie polskiego rządu migranci są przywożeni na granice przez służby białoruskiego reżimu. Znajduje się wśród nich grupa, która już od kilku tygodni obozuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Ponadto rząd sygnalizował również zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy białoruskich i rosyjskich. Zgodnie z konstytucją, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, kiedy w sytuacjach poważnych niebezpieczeństw konstytucyjne środki są niewystarczające. Tymczasem orzeczenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego może odwołać Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy opozycji zwrócił się również szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który mówił o elementach zagrożenia niepodległości naszego kraju a także integralności granic naszego kraju. Stwierdził również, iż białoruskie państwo podporządkowane w tym momencie przez reżim prezydenta Republiki Białorusi, organizuje ogromną międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Ponadto wskazał, iż białoruski reżim uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł KO poinformował, iż w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Dostrzegł, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być wycofane przy wykorzystaniu już istniejących środków. Ostatecznie Sejm nie uchylił w głosowaniu rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego tuż przy granicy z Białorusią.